امروز: یکشنبه, ۸ خرداد ۱۴۰۱ / بعد از ظهر / | برابر با: الأحد 28 شوال 1443 | 2022-05-29
کد خبر: 3143 |
تاریخ انتشار : ۱۳ فروردین ۱۴۰۰ - ۵:۳۵ | ارسال توسط :
90 بازدید
۰
می پسندم
ارسال به دوستان
پ

شفقنا- ۱۲ فروردین، روز جمهوری اسلامی ایران بهانه ای شد تا برخی از تحلیلگران و کارشناسان در اظهارنظرهای خود امروز را با انتخابات ۱۴۰۰ گره بزنند و ضرورت حضور مردم پای صندوق های رأی در خرداد ماه سال جاری را تداعی گر همان «همه با هم» رفراندم ۱۲ فروردین بر سر صندوق های انتخابات ریاست جمهوری دانستند.

به گزارش پایگاه خبری مرجع طلاب؛

 

شفقنا- ۱۲ فروردین، روز جمهوری اسلامی ایران بهانه ای شد تا برخی از تحلیلگران و کارشناسان در اظهارنظرهای خود امروز را با انتخابات ۱۴۰۰ گره بزنند و ضرورت حضور مردم پای صندوق های رأی در خرداد ماه سال جاری را تداعی گر همان «همه با هم» رفراندم ۱۲ فروردین بر سر صندوق های انتخابات ریاست جمهوری دانستند.

به گزارش شفقنا، در ادامه آخرین اخبار، نظرات و تحلیل های اصولگرایان درباره انتخابات ۱۴۰۰ را می خوانید:

محمد ناظمی اردکانی اعلام کاندیداتوری کرد


جامعه اسلامی مدیران با صدور بیانیه‌ای از کاندیداتوری محمد ناظمی اردکانی دبیرکل این حزب و وزیر اسبق تعاون برای انتخابات ریاست جمهوری سال۱۴۰۰ خبر داد. متن بیانیه به شرح ذیل است:

بسمه‌ تعالی

ملت عزیز و بزرگ ایران

سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اسلامی در ۲۸ خرداد ماه، در شرایط حساس کشور برگزار می گردد. رهبر فرزانه انقلاب نیز بر اهمیت انتخابات پیش رو تاکید فراوان نموده اند .

ما با همه وجود درک می کنیم، تلاطم‌های سال های اخیر کشورکه بخش اعظم آن ریشه در سوء مدیریت مزمن در نظام اجرایی کشور دارد، شما را در سختی و رنج طاقت فرسا قرار داده است. متاسفانه تذکرات و توصیه های دلسوزان نظام و در راس آنان مقام معظم رهبری، مورد توجه قرار نگرفت، بطوریکه فشار اقتصادی و روانی بیش‌ از هر زمانی غلبه پیدا کرده است.

جامعه اسلامی مدیران که از ابتدا مصمم به ارائه راهبرد و راهکار در رابطه با مشکلات کشور بود، تلاش های بسیاری برای قرار گرفتن مسئولان دولتی در مسیر خدمتگزاری انجام داد که متاسفانه به علت نقد ناپذیری آنان، توجه لازم صورت نگرفت.

لذا در سال گذشته طبق مصوبه شورای مرکزی، جامعه اسلامی مدیران تصمیم گرفت که با استفاده از ظرفیت نخبگان متعهد و کارشناسان کشور، برنامه جامعی برای ایجاد تحول در کشور تدوین نماید. بحمدلله برنامه ای همه جانبه با تشکیل ۲۲ کارگروه تخصصی با حضور مدیران مجرب و با تفکر راهبردی و همچنین جمعی از جوانان با استعداد ونخبه تدوین گردید و در دهه فجر سال ۹۹ با عنوان برنامه “دولت مردمی و تحول گرا “رونمایی شد و مورد اقبال قرار گرفت. قدم بعدی، انتخاب فردی بود که اولا به مدیریت برنامه محور اعتقاد داشته و در ثانی سابقه اجرایی ارزشمندی برای ایجاد تحول در کشور در کارنامه خود داشته باشد.

بر اساس شاخص های ۳۰ گانه مدون، طی فرایندی کاندیداهای مطرح، در کمیته انتخاب جامعه اسلامی مدیران مورد ارزیابی قرار گرفتند و اینک در آستانه دوازدهم فروردین، به یمن عید جمهوری اسلامی، اعلام می نمائیم در جمع بندی نهایی آقای دکتر محمد ناظمی اردکانی حائز رتبه نخست گردیدند.

دکتر محمد ناظمی اردکانی از مدیران برجسته کشور و دارای ویژگی هایی است که رهبر فرزانه انقلاب در سخنرانی اخیر خود بر شمردند. ایشان مدیری باکفایت، ساده زیست، مردمی، باایمان، عدالتخواه، ضدفساد، معتقد به توانمندی های کشور با عملکرد انقلابی و جهادی است.

ملت بزرگ ایران

کشورمان در شرایط حساسی قرار دارد و ثمره خون شهدای نهضت اسلامی در آستانه موفقیت های بزرگی قرار گرفته است. لذا در گام دوم انقلاب ، امکان خطا نداریم. دکتر ناظمی اردکانی از مدیران پاکدست انقلاب اسلامی است که کارنامه مدیریتی ایشان مملو از رهبری تحولات گسترده و اثرگذار در حوزه های مختلف مدیریتی است که به تایید کارشناسان رسیده است. وی مدیری امین، پرتلاش و جوان گرا با تفکر راهبردی است و می‌تواند همگرائی لازم در جامعه و ارکان نظام را برای اقتدار کشور عزیزمان ایران ایجاد نماید.

امید است ملت فهیم، بصیر و شهید پرور با انتخاب صحیح خود بر اساس شاخص های اعلام شده توسط مقام معظم رهبری، زمینه را برای جهش در پیشرفت و تعالی کشور فراهم سازند. به حول قوه الهی

 قاضی زاده هاشمی: مشارکت آحاد ملت در اداره کشور ⁧معیشت مردم⁩ را متحول می‌کند


نایب رییس مجلس با اشاره به تاکید قانون اساسی بر حق حاکمیت مردم، گفت که مشارکت آحاد ملت در اداره کشور می‌تواند در همه زمینه‌ها از جمله ⁧معیشت مردم⁩ تحول بزرگی را رقم بزند.

امیرحسین قاضی زاده هاشمی نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: مشارکت آحاد ملت در اداره کشور ⁧معیشت مردم⁩ را متحول می‌کند.

متن کامل به شرح ذیل است:

قانون اساسی به حق حاکمیت مردم تاکید دارد ولی دولت‌ها نتوانستند در شأن «جمهوری اسلامی» مردم را برای اداره کشور مشارکت دهند. ‏برنامه ⁧دولت مردم⁩ با تحولی عظیم در سازوکارهای فعلی و مشارکت آحاد ملت در اداره کشور می‌تواند در همه زمینه‌ها از جمله ⁧معیشت مردم⁩ تحول بزرگی را رقم بزند.

آرایش انتخاباتی جریان انقلاب/ائتلاف‌های انتخاباتی در چه مرحله‌ای به سر می‌برند

فارس نوشت: فضای انتخابات ۱۴۰۰ در حالی که زمان زیادی تا ثبت نام نامزدها و برگزاری انتخابات نماینده هنوز از شفافیت لازم برای ارزیابی و تحلیل دقیق انتخاباتی برخوردار نیست و قطعا این امر منوط به تصمیمات و رویکردهای کاندیداها و ائتلاف‌های انتخاباتی است.

به گزارش فارس، کمتر از دوماه تا انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا باقی مانده و جریانهای سیاسی در طیف های مختلف درصدد سازماندهی عده و عٌده خود برای حضور در این عرصه هستند.

دو ساز و کار انتخاباتی

جریان انقلابی کشور هم با دو ساز و کار عمده که به شکل موازی اما در اهدافی مشترک فعالیت می کنند، احزاب و نیروهای سیاسی را برای دو انتخابات مهم پیش رو سازماندهی می کند. شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی اصلی ترین ائتلاف جبهه انقلاب که با محوریت شخصیت‌هایی چون حداد عادل، مهدی چمران، محسن رضایی، پرویز سروری در انتخابات مجلس توانست موفقیت قاطعی به دست بیاورد از سویی و شورای وحدت نیروهای انقلاب هم که جامعه روحانیت مبارز و جمعی از احزاب سنتی از جمله جبهه پیروان و موتلفه اسلامی را در ساختار خود دارد، از سویی دیگر ساز و کارهایی را برای انتخابات پیش رو طراحی و سازماندهی کرده اند.

منوچهر متکی سخنگوی شورای وحدت اخیرا در نشست خبری خود ضمن اعلام آمادگی برای ایجاد هماهنگی با شورای ائتلاف، در عین حال از عدم پیشرفت به نسبت قبل در این حوزه خبر داده بود.

با این حال متکی رسیدن به نامزد واحد را یکی از راهکارهای رسیدن به وحدت برای دو تشکل شورای ائتلاف و شورای وحدت برشمرد.

شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی با صدور بیانیه‌ای تاکید کرد: شورای ائتلاف نیروهای انقلاب، ایجاد وحدت و انسجام سیاسی را ماموریت اصلی خود می‌داند و اتصال ظرفیت‌های بی بدیل جبهه انقلاب به مثابه یک کل منسجم و قدرتمند را بعنوان راهبرد اولویت دار پی می‌گیرد و به کمک شبکه اجتماعی گسترده خود، اعم از بدنه عظیم مردمی، تنوع کم نظیر گروه ها و جریانات اجتماعی و سیاسی و بویژه چهره‌های سرآمد، ممتاز و توانمند مدیریتی و اجرایی، این ماموریت و راهبرد را با جدیت دنبال می‌کند.

کاندیداها

از سویی دیگر در سطح اشخاص، شخصیت های متعددی که هنوز وارد هیچکدام از این دو ساز و کار نشده‌اند، جسته و گریخته رسما یا غیر رسمی فعالیت انتخاباتی خود را شروع کرده و یا حتی اعلام کاندیداتوری کرده اند.

شخصیت‌هایی چون رستم قاسمی، سعید محمد، سعید جلیلی، محسن رضایی، سیدعزت‌الله ضرغامی، محمد عباسی و محمد ناظمی اردکانی هستند که حضور آنها به طور جدی‌تری مطرح است و از سویی دیگر محمدباقر قالیباف و سیدابراهیم رئیسی هم دو شخصیتی هستند که حرف و حدیث‌هایی از حضور یا عدم حضورشان در صحنه رقابت‌های سیاسی ۱۴۰۰ مطرح است و قطعا حضورشان انتخابات را دستخوش تحولات زیادی خواهد کرد.

در این میان اعضای شورای وحدت بارها بر لزوم حضور رئیسی به عنوان گزینه اجماع‌ساز تاکید کرده‌اند و حتی تنها مسیر وحدت طیف‌های اصولگرایی را همین مسئله می‌دانند.

انتخابات شورای شهر

شورای شهر تهران هم دیگر انتخاباتی هست که در جای خود اهمیت بالایی دارد.

متکی در نشست خبری اخیر خود از ثبت نام ۳۰۰ نفر از سوی شورای وحدت در انتخابات شورای هر تهران خبر داد و روند کاهش این تعداد تا رسیدن به لیست ۲۱ نفره را منتشر کرد ولی طبق اعلام پرویز سروری شورای ائتلاف درمورد شورای شهر هنوز به مصادیق وارد نشده است.

هفته پیش بود که برخی از رسانه‌‌های عمدتا اصلاح‌طب لیستی را منتشر کردند که ادعا می شد لیست شورای ائتلاف نیروهای انقلاب برای انتخابات ۱۴۰۰ است ولی سروری در خبری ضمن تکذیب این لیست، اساسا از عدم ورود شورای ائتلاف به مصادیق خبر داد.

پرویز سروری، حجت الاسلام عبدالمقیم ناصحی، مهدی چمران، مرتضی طلایی، علیرضا احمدی، خسرو دانشجو، مهدی صیاد شیرازی، ابوالفضل قناعتی، سید محمد صادق حسینی بوشهری، محمد حسن قدیری ابیانه، صالح اسکندری، امین اسدی، علیرضا خجسته‌پور،‌ مهدی وکیل‌پور، مهدی اقراریان، حامد علامتی، فرید شهاب، حسین اخگرپور و … از شخصیت‌های منتسب به جریان انقلابی هستند که در این انتخابات ثبت نام کرده‌اند ولی هنوز لیست مشخصی منتشر نشده تا بتوان از کم و کیف این انتخابات گمانه زنی کرد.

در این انتخابات نیز تاکنون دو طیف عمده شوراهای وحدت و ائتلاف فعال هستند و طبق اعلام شخصیت‌های اصلی این دو ساز و کار، هنوز به نقطه مشترکی برای ارائه لیست واحد انتخاباتی نرسیده‌اند.

فضای انتخابات ۱۴۰۰ در حالی که زمان زیادی تا ثبت نام نامزدها و برگزاری انتخابات نماینده هنوز از شفافیت لازم برای ارزیابی و تحلیل دقیق انتخاباتی برخوردار نیست و قطعا این امر منوط به تصمیمات و رویکردهای کاندیداها و ائتلاف‌های انتخاباتی  است.

یعقوب توکلی: مشارکت مردم در انتخابات نشان دهنده تداوم قدرت کشور است

یعقوب توکلی استاد دانشگاه و پژوهشگر تاریخ در گفت وگو با ایرنا اظهار داشت: حضور مردم در انتخابات ریاست جمهوری تداوم قدرت و استقلال کشور را به ارمغان خواهد آورد. مردم می توانند با حضور در انتخابات راه و مسیر آینده را با رای خودشان براساس برنامه‌های کاندیداهای ریاست جمهوری مشخص کنند.

متاسفانه طی ماه های جاری شاهد یک کودتای روانی خزنده، علیه مشارکت مردم در سرنوشت سیاسی خودشان هستیم برای نمونه روحیه مردم مورد هدف قرار گرفته تا مردم در انتخابات شرکت نکنند، تشبیهات مغرضانه و بی ادبانه علیه مردم شرکت کننده در انتخابات به کار برده می شود تا اندازه ای که انسان از وجود چنین جریان شبه خصوصی در کشور احساس تلخی می کند.

به رغم وجود دموکراسی هایی که مبتنی بر پارلمان یا دمکراسی ها دوشخصیتی هستند و در واقع نخست وزیر و رییس جمهور با هم ریاست بر قوه مجریه را بر عهده دارند، در ایران قدرت اجرایی مبتنی بر شخص رییس جمهور یا به عبارتی تک شخصیتی است، بنابراین انتخابات رییس جمهوری یعنی انتخاب دولت، قوه مجریه و از همه مهم تر انتخاب مسیر سیاسی، اقتصادی، اداری و اجتماعی جامعه در یک دوره چهار یا هشت ساله است. بنابراین شخصی که با رای بالا مردم انتخاب شود از قدرت تصمیم گیری در مسایل اقتصادی و اجتماعی کشور برخوردار است و به علاوه مردم می توانند از طریق حضور در انتخابات راه و مسیر آینده را با رای خودشان براساس برنامه های کاندیداهای ریاست جمهوری مشخص کنند، ضمن اینکه میزان مشارکت نشان دهنده تداوم قدرت و اقتدار کشور است. جمهوری اسلامی، کشور ایران، انقلاب اسلامی و تشیع در ایران چهار پایه ای هستند که هیچ کدام نمی‌توانند بدون همدیگر شرایط مساعدی داشته باشند. به طور کلی باید گفت: حضور مردم در انتخابات ریاست جمهوری تداوم قدرت و استقلال کشور و همچنین تداوم ثبات و امنیت در کشور را به ارمغان خواهد آورد.

توکلی در پاسخ به این پرسش که به نظر شما در این چند ماه باقی مانده به انتخابات ریاست جمهوری مسوولان نظام چه تدابیری باید برای تشویق مردم به مشارکت حداکثری داشته باشند؟ بیان کرد: با توجه به شیوع ویروس کرونا باید فضایی ایجاد شود که فاصله گذاری بیشتر شود، تعداد صندوق ها باید افزایش پیدا کند و نیاز به سقف نباشد اگر در گذشته شاید اقتضائات رسانه ای و اقتضائات جمعیتی برخی از محیط ها اینگونه بود که جمعیتی در یک مکان رای می دادند، این مساله خواه ناخواه امروزه با توجه به ویروس خطرناک کرونا نمی تواند، صورت گیرد. همانگونه که نماز جمعه تعطیل شد و بسیاری از محافل دیگر مانند زیارتگاه ها بسته شد باید برای جلوگیری از شیوع کرونا تمهیداتی ایجاد شود که این تمهیدات می تواند به شکل رای گیری در فضای باز باشد. همچنین با افزایش صندوق ها، تلاش شود تا نیاز به تجمع و تماس اجتماعی کمتری باشد به علاوه باید تمام پروتکل های بهداشتی را رعایت شده و این روندهای اجرایی می تواند مشوق های حضور را ایجاد کند.

v-o-h
لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسطپایگاه خبری مرجع طلاب در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    نظرتان را بیان کنید